Top

Publikácie

7 dôvodov prečo robiť účtovníctvo s nami

Právo, dane a účtovníctvo pod jednou strechou

V spoločných priestoroch sme v spolupráci s našou advokátskou kanceláriou (www.highgate.sk) spojili poskytovanie právnych, daňových a účtovných služieb. Keďže našimi klientmi sú prevažne malé a stredne veľké spoločnosti, práve táto cieľová skupina azda najviac oceňuje nielen cenový, ale aj kvalitatívny komfort, ktorý toto spojenie prináša. S narastajúcou rozmanitosťou daňových a účtovných zákonov (napr.: transferové oceňovanie, zlúčenia, splynutia a nepeňažné vklady do spoločností, ostatné kapitálové fondy, DPH, daňové kontroly…) je potrebné čoraz častejšie konzultovať akékoľvek operácie s dvoma, prípadne až troma poradcami (t.j. právnik, daňový poradca a účtovník). Napríklad právnik navrhne niečo, čo daňový poradca alebo účtovník vidí ako problematické a opačne. V lepšom prípade táto komunikačná neefektivita znamená vyššiu cenu za poradenské služby, v horšom prípade môže viesť k zbytočnému zdaneniu alebo k nedostatočnej právnej ochrane a to aj pri najmenších podnikateľoch. Úlohou klienta ale nie je prinášať väčšiu efektivitu do komunikácie jeho poradcov. U nás je to preto všetko pod jednou strechou. Je to tak lacnejšie, efektívnejšie a v konečnom dôsledku aj kvalitnejšie.

Sme účtovníkom aj pre „jednoosobové sročky“

Medzi našich klientov zaraďujeme nielen rýchlo rastúce a stredne veľké spoločnosti, ale aj malé, jednoduché „jednoosobové sročky“ s jednou vystavenou faktúrou mesačne. Pracujeme efektívne, a preto aj pri malej spoločnosti vieme zabezpečiť cenovo zaujímavé a zároveň aj kvalitné účtovníctvo, pričom klient môže postupne využiť všetky služby pod jednou strechou  (vrátane daňovej optimalizácie) v prípade, ak ich bude pri rozvoji jeho podnikania časom potrebovať. Takmer každú „jednoosobovú sročku“ zaujíma, či sa oplatí platiť si sociálne odvody kvôli dôchodku, poisteniu v nezamestnanosti, či materskej. Aj v týchto otázkach vieme samozrejme poradiť.

Daňová a odvodová optimalizácia

Klientom radíme ako efektívne znížiť ich daňové a odvodové zaťaženie. Daňovo optimalizovať nevedia iba veľké nadnárodné spoločnosti, ale aj „jednoosobové sročky“. Keďže sme zároveň aj právnici, pri poradenstve v oblasti daňovej optimalizácie dbáme, aby navrhnuté riešenia boli taktiež právne obhájiteľné. Našim klientom tak ukazujeme a nastavujeme hranice. Máme rozsiahle skúsenosti so škálovaním podnikania do zahraničia, ako aj s legálnym využívaním zahraničných firiem vrátane tých offshorových. Na témy v súvislosti s daňovou optimalizíciou už niekoľko rokov organizujeme vlastné konferencie a zúčastňujeme sa ako spíkri na rôznych iných podujatiach. Na tému daňovej optimalizácie sme zároveň napísali niekoľko článkov a blogov. Ak vás táto téma zaujíma, prečítajte si:

Sme zanietení pre oblasť daní a účtovníctva

Dane a účtovníctvo nás jednoducho bavia. Aj preto píšeme množstvo článkov, blogov, zúčastňujeme sa na rôznych podujatiach, organizujeme vlastné konferencie a neustále sa vzdelávame. Pri poskytovaní poradenských služieb prirodzene narážame na rôzne odborné aj technické výzvy. Niekedy sa preto musíme účtovne aj právne popasovať s reverzným zlúčením spoločností (materská spoločnosť sa zlučuje do dcérskej spoločnosti), zamyslieť sa nad navrhovanou právnou konštrukciou nepeňažného vkladu, alebo s klientom hľadáme možnosti použitia vhodnej aplikácie, lebo jeho firma vystavuje stovky faktúr mesačne, ktoré nie je z ekonomických dôvodov možné účtovať a následne vystavovať štandardným spôsobom. Naše poradenstvo prirodzene prináša nové výzvy – v tomto prostredí sa pohybujeme a v tomto prostredí sa snažíme naše služby systematicky zlepšovať.

Skúsený tím

Náš tím (viac tu) tvoria účtovníci s rozsiahlymi skúsenosťami z malých, ale aj veľkých poradenských a účtovných spoločností. Najmä skúsenosti jeho zakladateľov Petra Vargu a Tomáša Dema doplnené o skúsenosti ďalších členov tímu nadobudnuté z najväčších obchodných transakcií na Slovensku z ich predchádzajúcich pôsobísk, sa javia byť zárukou, že na akýkoľvek právny, daňový, ale aj účtovný problém sa vieme pozerať v celej jeho komplexnosti. Tento nadhľad ocenia aj malí podnikatelia. 

Technické skúsenosti

U nás účtovníctvo nie je (iba) o „nahadzovaní dokladov“. S klientmi častokrát riešime viaceré technické otázky. Snažíme sa klientom odporučiť vhodné aplikácie na vystavovanie faktúr za ich služby a tovary, aby tieto faktúry mohli byť automaticky importované do účtovného programu. Zabezpečujeme automatické importy platobných brán (napríklad cez GoPay, PayPal, Adyen, Klarna, Revolut alebo Dotpay). Pri e-shopoch zasa pomáhame klientom zosúladiť ich procesy so zákonom. Množstvo „e-shopistov“ nemá totiž napríklad pri dobierke nastavené generovanie faktúr v súlade so zákonom, keďže samotnú faktúru za tovar generuje e-shop ešte pred dodaním tovaru. Naše bohaté skúsenosti s doručovateľskými spoločnosťami (napr. FHB Group, DPD) Vám napríklad zaručia správne nastavenie procesov pri objednávkach doručovaných kuriérskymi spoločnosťami.

Dôraz na automatizáciu

Uvedomujeme si, že účtovníctvo pre malé a stredne veľké firmy v podobe, ako ho dnes z veľkej časti poznáme, neprežije súčasný technologický rozvoj. Snažíme sa preto maximálne držať krok s dobou a technologickými novinkami, ktoré uľahčujú život nielen podnikateľom, ale aj nám účtovníkom a znižujú tak celkové náklady na účtovníctvo. Pri niektorých našich klientoch sme sa vďaka automatizácii vedeli s prijatými dokumentmi dostať už na úroveň 10 – 20 centov za účtovnú položku, pričom priemerná trhová cena účtovníka je 1 euro. Už len výber vhodného fakturačného systému vie pomôcť aj pri samotnej evidencii nákladových faktúr, pričom pri správnom prepojení s účtovným programom vie správne zvolený fakturačný systém zabezpečiť online reporty a výstupy priamo z účtovníctva. To, či takýto priestor na automatizáciu u klienta existuje, je samozrejme individuálne. S našimi klientmi sa snažíme tieto možnosti preskúmať. Automatizácia účtovných procesov pomáha nielen samotnému klientovi, ale nám účtovníkom,  keďže znižuje objem nízko-kvalifikovanej práce a pomáha sa tak sústreďovať na služby s vyššou pridanou hodnotou ako je napríklad daňová optimalizácia a súvisiace právne poradenstvo.