Top

Články a Médiá

Platíte privysoké dane? Pomohla by vám daňová optimalizácia

V predchádzajúcom článku sme písali o dni daňovej slobody, ktorý nám určuje percento nášho daňového zaťaženia. Ako si tento deň posunúť čo najbližšie k začiatku roka a to využitím legálnych ciest, ktoré nám zákon dovoľuje?

Čo to vlastne je daňová optimalizácia?

Pri daňovej optimalizácii hovoríme o využívaní odborných metód, ktoré nám právo (najmä zákon o dani z príjmov) povoľuje aplikovať, aby sa celková daňová povinnosť na daňovom priznaní znížila na najnižšiu dovolenú úroveň. Ide napríklad o lepšie usporiadania vnútorných procesov, maximálne využívanie daňovo uznateľných nákladov, či využitie cezhraničných možností.  Nejde o žiadnu nelegálnu praktiku, daňový podvod ani krátenie dane. Nástroje daňovej optimalizácie sú legálne, potvrdené súdmi a využívajú ich tisícky firiem.

Poznáme dve základné formy daňovej optimalizácie

Prvou formou je takzvaná legitímna daňová optimalizácia, pri ktorej využívame všetky bežné procesy s cieľom usporiadania vnútorných vzťahov, aby tie boli maximálne efektívne z hľadiska daní a odvodov. Druhou formou je agresívna daňová optimalizácia. Tú môžeme označiť ako nelegitímnu, je však stále legálna, pohybuje sa v medziach zákona a nemýľte si ju s daňovým podvodom.

Chcete vedieť viac?

Ak máte záujem o daňovú optimalizáciu pre vašu firmu alebo chcete len konzultáciu o možnostiach úpravy nákladov, neváhajte nás kontaktovať. Radi vám pomôžeme, aby sa vám na Slovensku oplatilo podnikať.