Top

Články a Médiá

Je digitálna daň v súlade s medzinárodným právom?

Daňová optimalizácia, ktorú využívajú napríklad UBER alebo Taxify je každému odborníkovi známa. Vedia o nej dokonca aj dotknuté štáty, ktoré vďaka týmto štruktúram prichádzajú o významné daňové príjmy. Slovensko je tiež jednou z dotknutých krajín, a tak sa aktívne rozhodlo pre unilaterálne riešenie. Svetu predstavilo tzv. digitálnu daň. Zmyslom digitálnej dane je donútiť subjekty, ktoré platia do zahraničia platby rôznym digitálnym platformám v oblasti prepravy alebo ubytovania zraziť daň z príjmov, pokiaľ tie na Slovensku nemajú stálu prevádzkareň.

Digitálna daň mala fungovať ako dočasný bič na agresívne daňové optimalizácie, dokým sa návrhy OECD a EÚ nepremietnu do účinných nástrojov. Aj keď sa tieto praktiky môžu zdať byť nemorálne, a teda je legitímne proti nim zasiahnuť, chráni ich často princíp právnej istoty. To v prípade digitálnej dani predstavujú príslušné medzinárodné zmluvy. Čo s tým rozporom a čo má spoločné digitálna daň s randením s playmate sa vo svojom ďalšom rýchlom blogu venoval Peter Varga. Prečítate si ho.

Z pohľadu Slovenska a jeho daňových príjmov sú štruktúry týchto digitálnych platforiem nastavené tak, aby ten hlavný príjem nebol zdaňovaný na Slovensku, ale v krajine, ktorá predmetnú službu predáva (napr.: Holandsko, Írsko alebo Estónsko). Je štandardom, že v týchto krajinách takéto subjekty podliehajú významne nižšej dani ako by podliehali na Slovensku. Ak vás téma daňových optimalizácií nadnárodných spoločností zaujíma, bližšie sa tejto téme v rozhovore pre HNonline venoval Peter Varga.