Top

Články a Médiá

ICO, regulácia a dane

Initial Coin Offering alebo v skratke ICO predstavuje flexibilný spôsob získavania prostriedkov od investorov. Vo všeobecnosti dnes ICO nie sú regulované a keďže ich povaha javí znaky regulovanej činnosti, priťahujú pozornosť napríklad ESMA (European Securities and Market Association) ako aj NBS. Téme, kde sa ICO dotýka regulácie sa venoval náš partner Peter Varga spolu s Mattim Gagliardim zo Scytale Ventures. Článok si môžete prečítať tu. 

Okrem regulačných otázok so sebou ICO prináša aj viaceré daňové otázky. Ak investor kupuje nejaký podiel alebo kvázi podiel v nejakom projekte prostredníctvom ICO, pričom platí prostredníctvom virtuálnej meny, predstavuje táto transakcia zdaniteľný príjem? Prípadne podlieha to zdravotným odvodom? Ak následne investor požíva nejaký finančný alebo nefinančný benefit z investovaných prostriedkov, predstavuje tento benefit opäť zdaniteľný príjem? Ak áno, ako sa zdaňuje? Ak je platforma cez ktorú sa ICO realizuje registrovaná mimo územia Slovenska, je potrebné platiť dane aj v zahraničí? Akým spôsobom a ako sa vyhnúť dvojitému zdaneniu? Ak má investor platiť dane, aké daňovo uznateľné náklady si vie uplatniť?

ICO so sebou prinášajú množstvo technických otázok, a teda aj množstvo výziev a to nie len pre investorov a využívateľov virtuálnych mien, ale aj pre štát. Ak by Vás zaujímali otázky zdaňovania príjmov z virtuálnych mien, prípadne zakladania fondov alebo samotné ICO, neváhajte nás kontaktovať.